top of page

Ajurweda to medyczno-metafizyczna życiowa wiedza o uzdrawianiu, matka wszelkiej sztuki leczenia i jednocześnie filozofia sztuki życia.

Jej istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu.

Ajurweda uczy nas jak żyć zachowując tę naturalną równowagę.

Medycyna ajurwedyjska opiera się na metodach naturalnego uzdrawiania, wykorzystuje ziołolecznictwo,

zabiegi na ciało mające na celu oczyszczanie organizmu z toksyn tak fizycznych, jak i mentalnych, regenerację organizmu,

a tym samym zapewnienie powrotu do pełni zdrowia.

Ajurweda jest systemem holistycznym, opracowanym już ponad 5000 lat temu. Jedno z jej głównych założeń, przyświecających również wykonywaniu masaży,  stanowi więc przekonanie, że ludzi organizm tylko wtedy będzie prawidłowo, czyli zdrowo funkcjonował, jeśli dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka pójdą w parze. Gdy zabraknie jednego, drugie też zacznie szwankować. Masaż ajurwedyjski Abhyanga ma za zadanie pomóc zachować tę duchowo-fizyczną równowagę w organizmie. "Abhi" znaczy w sanskrycie "do", a "ang" to pojęcie związane z ruchem, dzięki masażowi Abhyanga energia ma więc wrócić do poddającej się mu osoby, a jej organizm mają opuścić wszystkie toksyny.  I temu właśnie służą masaże ajurwedyjskie.

Jak głoszą nauki indyjskich mędrców, twórców masażu Abhyanga sprzed tysięcy lat, w naszym organizmie znajdują się kanały energetyczne nadi, przez które przepływa energia prana. Kanały krzyżują się w siedmiu ośrodkach w ciele – czakrach. Czakry odpowiadają za odbieranie i przechowywanie energii oraz umożliwiają korzystanie z niej. Według medycyny ajurwedyjskiej wyróżniamy czakry. Są to:

  • czakra splotu słonecznego – znajduje się na wysokości około dwóch palców nad pępkiem

  • czakra korzenia – umiejscowiona w okolicy kości ogonowej

  • czakra sakralna – w górnej części kości ogonowej

  • czakra serce – umiejscowiona w mostku – na samym środku klatki piersiowej

  • czakra gardła – między jamą gardła a krtanią

  • czakra trzeciego oka – znajduje się na środku czoła

  • czakra korony – umiejscowiona na czubku głowy

Według medycyny ajurwedyjskiej, bardzo ważne jest dbanie o jak najwyższy poziom energii w organizmie. Należy nie tylko zdrowo się odżywiać, pracować nad swoją kondycją fizyczną, ale również poddawać się masażom, dzięki którym zmagazynowana w czakrach energia dłużej utrzyma się w organizmie.

bottom of page